اهمیت بهینه سازی تصاویر به معنی انجام فرایندهای مختلفی است تا یک تصویر به درستی برای بارگذاری در سایت آماده شود تا هم حجم و کیفیت مناسبی داشته باشد و هم این که مخاطبان و ربات‌های گوگل را راضی نگه دارد.

از آن جایی که گوگل به تجربه کاربران خود به محض ورود به صفحه یک سایت اهمیت زیادی می‌دهد، در نتیجه استفاده از تصاویر بهینه شده که طبق فرایندهای سئو برای سایت آماده می‌شود، برای جلب توجه کاربران و همچنین تجربه بهتر آن‌ها در مطالعه محتوای سایت اهمیت زیادی دارد.

 

در ادامه این مطلب با آموزشی همراه باشید تا به شما مبانی بهینه سازی تصاویر را توضیح دهیم و برسی کنیم چرا تصاویر در فرایند سئو سایت بسیار با اهمیت هستند.

 

بهینه سازی تصاویر چیست؟

تصاوی بخش جداناپذیری در موفقیت سئو سایت هستند و به هر راهکاری که برای ایجاد و انتشار تصاویر در فرمت‌های مختلف مانند: jpeg, png, svg, webp برای ابعاد عکس، حجم و کیفیت آن‌ها استفاده شود بهینه سازی تصاویر می‌گویند.

بهتر است بدانید که هدف از بهینه سازی این است تا مخاطبان سایت را از خستگی هنگام مطالعه محتوای سایت نجات دهیم و با استفاده از تصاویر به جذابیت محتوا کمک کرده تا کاربران و گوگل درک بهتری از محتوای ارائه شده پیدا کنند.

البته هنگامی که قرار باشد عکسی را در سایت قرار دهید، بهینه سازی شامل انتخاب نام مناسب، برچسب گذاری دقیق و توضیحات است تا ربات‌های گوگل به راحتی بتوانند محتوای صفحه را درک کنند.

قطعا همه دلشان می‌خواهد در سایت خود از عکس‌های با کیفیت استفاده کنند، اما نباید از حجم بالای عکس‌ها غافل شوید، زیرا در این صورت سرعت بالا آمدن سایت با کاهش شدید روبه‌رو شده و کاربران اصلا از این قضیه خوششان نمی‌آید.

برای بهینه سازی درست از تصاویر، بهتر است با استفاده از ابزارهای مختلف، حجم تصاویر را به مقدار مشخص که مانع سرعت سایت نشود کاهش دهید اما نگذارید که کیفیت عکس بیش از اندازه پایین آمده و در رساندن و درک مطلب به خوبی عمل نکند.

با توجه به اهمیت بهینه کردن عکس‌های سایت؛ این فرایندها علاوه بر بهبود سئو سایت، نرخ تعامل کاربر و نرخ تبدیل و خرید مجدد را افزایش خواهند داد و باعث می‌شوند فضای کمتری در هاست یا سرور سایت شما اشغال شود.

فرمت مناسب برای بهینه سازی تصاویر

اهمیت بهینه سازی تصاویر

فرایند بهینه سازی عکس‌های سایت نه فقط به کاهش حجم آن‌ها، بلکه نیاز به انجام راهکارهای بیشتری است تا در نتیجه بتوانید یک تصویر عالی و مناسب برای سئو سایت را بارگذاری کنید.

یکی دیگر از موارد با اهمیت برای تصاویر این است که از فرمت مناسب برای استفاده از عکس‌ها در سایت استفاده کنید. فرمت‌های مختلفی برای تصاویر وجود دارند که هرکدام کارایی خودر را داشته و در بخش‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود.

برای استفاده از تصاویر بهترین و ساده‌ترین و کم حجم‌ترین فرمت jpeg است و معمولا همه از این فرمت استفاده می‌کنند. دیگر فرمت‌ها png و Gif هستند که اولی برای تصاویر بدون پس زمینه و دومی برای ایجاد تصاویر متحرک در سایت استفاده می‌شوند.

کاهش حجم تصاویر

قبل از این که به کاهش حجم تصویر بپردازید، بهتر است بدانید که اندازه تصویر به ابعاد آن گفته می‌شود و اندازه فایل به حجم آن اشاره دارد و این مقوله از هم متفاوت بوده و هرکدام را به صورت جداگانه باید تغییر دهید.

برای استفاده از تصویر به بهترین شکل ممکن، بهتر است بدانید که هرچه تصاویر رزلوشن و ابعاد بالاتری داشته باشند، حجم بیشتری را اشغال کرده و در نتیجه بارگذاری سایت با کندی روبه‌رو می‌شود.

برای این که یک تصویر را در سایت بارگذاری کنید بهتر است اندازه عکس را متناسب با ابعاد صفحه سایت در نظر بگیرید و همینطور حجم عکس‌های مورد استفاده را بهتر است بین 100 تا 200 کیلوبایت در نظر بگیرید.

بهینه سازی نام تصاویر

در هنگام انتخاب نام مناسب برای عکس ها بهتر است بدانید که این نام در نظر کاربران مخفی می‌ماند اما گوگل برای درک بهتر محتوای سایت تمام جزئیات آن را برسی می‌کند.

برای سئو کردن تصاویر باید از نام مناسب برای آن‌ها استفاده کنید و قبل از بارگذاری تصویر در سایت، یک نام با معنا و مرتبط با موضوع عکس و موضوع محتوا انتخاب کنید.

در ادامه برای انتخاب نام مناسب، کلمات کلیدی مورد نظر را در ابتدای نام عکس قرار دهید و بین کلمات از آندرلاین A_B استفاده نکیند و به جای آن، کلمات را با خط تیره جدا کنید.

استفاده از نام جایگزین (alt)

استفاده از نام جایگزین در بهینه سازی تصاویر سایت

همه کاربران با نگاهی کوتاه به تصاویر، موضوع آن را به خوبی متوجه می‌شوند، اما برای این که ربات‌های گوگل بتوانند تصویر را درک کنند، نیاز دارید تا اطلاعات بیشتری از تصویر به آن‌ها بدهید.

منظرو از اطلاعات بیشتر استفاده از نام جایگزین تصاویر یا alternative text: alt است و در سئو عکس بسیار اهمیت دارد. زیرا نام جایگزین اطلاعات کاملتری نسبت به اسم عکس در مورد آن به ربات‌های گوگل می‌دهد.

استفاده از کپشن در بهینه سازی تصاویر

منظور از کپشن توضیحی است که در زیر عکس قرار گرفته و برای کاربران نمایش داده می‌شود. با این که ممکن است در سئو سایت تاثیر مستقیم نداشته باشد، اما برخلاف نام و متن جایگزین، باعث درک بهتر عکس و تجربه کاربری بهتری خواهند شد.

استفاده از تصاویر اختصاصی

استفاده از تصاویر رایگان برای سئو سایت مشکل ایجاد نمی‌کند، اما گوگل به سرعت متوجه کپی بودن آن می‌شود و به همین دلیل بهتر است به منبع لینک دهید. اما برای ایجاد یک تجربه کاربری مناسب، بهتر است از تصاویر اختصاصی خودتان استفاده کنید.

اما در صورتی که از عکس‌های رایگان استفاده می‌کنید، بهتر است با تغییر و ادیت، آن‌ها را برای خود اختصاصی کنید.

سخن آخر

در این مقاله برای شما از اهمیت بهینه سازی تصاویر و انجام راهکارهای مختلف برای بارگذاری تصویر به بهترین شکل ممکن بر روی سایت توضیح دادیم که با استفاده از این مطلب، میتوانید تجربه کاربری بهتری در سایت خود ایجاد کنید.

فراموش نکنید که برای بهینه سازی تشاویر به بهترین شکل، آن ها را به ابعاد و حجم مناسب روی سایت بازگذاری کنید، چرا که همانظور که گفته شد، حجم بالای یک عکس فضای بیشتری از هاست و سرورهای سایت را اشغال کرده و در نتیجه سرعت سایت پایین آمده و کند میشود.