ثبت شرکت یک قرارداد تجاری است که بین اشخاص حقیقی و حقوقی برای عمل در چارچوب های قانونی معین منعقد می شود.
طبق ماده 195 قانون تجارت «ثبت کلیه شرکتهای موضوع این قانون الزامی و مشمول کلیه مقررات قانون ثبت شرکتها می باشد».
بنابراین طبق آن مواد، زمانی که یکی از شرکت ها مراحل ثبت را طی نکند و به ثبت نرسد، شناخته نمی شود، اما خلاف قانون است و ممکن است مراجع ذی صلاح مانع فعالیت آن شوند.
ثبت شرکت دارای اثرات مهمی است که برای شرکای شرکت و مشتریان آن بسیار حائز اهمیت است و به اختصار می باشد:
1. ثبت شرکت اعتبار ویژه ای به شرکت می دهد و تمایل بیشتری به همکاری دارد.
2. ثبت شرکت خود نوعی تحقیق است که مدیران به منظور احراز رعایت اقدامات احتیاطی و مفاد لازم برای تأسیس این شخص حقوقی انجام می دهند.
3. ثبت شرکت برای معامله گران آنقدر مهم است که اغلب نمی توانند بدون مراجعه به آن معامله کنند. اختیارات مدیران شرکت و نهایتاً قدرت و توانمندی های این شخص حقوقی تا چه حد و تا چه اندازه است. مطالب مهم و ضروری هر شرکتی در رسانه ها تبلیغ می شود تا همگان از این امر آگاه باشند و به نوعی که در اکثر کشورها مرسوم است، هر خارجی حتی اگر آشکارا ذینفع نباشد می تواند به پرونده ای که برای ثبت شرکت و کسب اطلاعات در مورد محتوای آن ایجاد شده است. در کشور ما، این بخش در 10 اسفند 1359، وزارت دادگستری تصمیم گرفت «به خدمات ثبت شرکت‌ها اعم از ایرانی و خارجی مراجعه کند تا مخاطبان آزاد باشند  برای ثبت شرکت وارد این سایت شوید و شرکت خود را ثبت کنید و هر کشور علاقه‌مندی بتواند سواد مصدق را از مطالب آن بیاموزد».
4. در زمان ثبت شرکت، قراردادهای منعقده بین شرکاء رسمی بوده و متعاقباً هیچ یک مانند اسناد غیررسمی نمی تواند اظهار بی اطلاعی از وجود شرکت نامه و اساسنامه و سایر تصمیمات ثبت شده یا اعتراض به استناد نماید. اسناد غیر رسمی
از دیگر مزایای ثبت شرکت می توان به اخذ مجوزها و وام ها و امتیازاتی مانند وام از ارگان های دولتی اشاره کرد که در بسیاری از موارد فقط به شرکت ها اعطا می شود. همچنین ثبت شرکت به شرکت ها امکان شرکت در مناقصات و مزایده ها را می دهد که منافع قابل توجهی را برای طرفین معامله به همراه دارد.

- ثبت شرکت را از کجا شروع کنم؟

- مراحل ثبت شرکت از "الف" تا "ی"

مرجع صالح برای ثبت فعالیت های تجاری
مرجع صلاحیتدار ثبت فعالیتهای بازرگانی طبق پیش نویس اصلاحی آیین نامه ثبت شرکتها مصوب شهریور 1340 وزارت عدلیه «خدمات ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی» است. آن را «اختراعات ثبت عمومی» می نامند که پس از صدور فرمان به این نام تغییر یافت.

چه کسانی می توانند در ایران شرکت ثبت کنند؟
1. کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند.
2. سوء سابقه افراد مانعی برای ثبت شرکت نیست، آنها به سادگی نمی توانند جزء هیئت مدیره، مدیرعامل یا بازرسان شرکت باشند.
3. اتباع خارجی می توانند در ایران شرکتی را بدون مالکیت 100% به عنوان شریک ایرانی ثبت کنند.
4. چند شرکت می توانند با هم و بدون حضور افراد حقیقی یک شرکت مستقل به ثبت برسانند (Joint Venture) برای ایجاد شغل در ایران سعی شد این روند در ایران تسهیل شود. (مدارک لازم برای گواهی ثبت شرکت + کپی مدارک هویتی نمایندگان آنها)

طبق قانون ثبت شرکت:
1- هر شرکتی که در ایران تأسیس شده و محل اصلی آن در ایران باشد ایرانی تلقی می شود.
2. شرکت های خارجی که مایل به فعالیت در ایران برای فعالیت های تجاری، صنعتی یا اداری هستند، باید در اداره ثبت تهران ثبت شوند و در صورت عدم ثبت در مهلت های تعیین شده توسط قوه قضاییه، باید. حکم دادگاه علاوه بر محکومیت به جزای نقدی، از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می کند.
3- هزینه ثبت شرکت های ایرانی و خارجی برابر قوانین و مقررات مربوط خواهد بود.

ثبت شرکت های داخلی
طبق ماده 195 قانون تجارت، ثبت کلیه شرکتهای مندرج در این قانون الزامی و مشمول کلیه مقررات قانون ثبت شرکتها می باشد.
مطابق ماده 196 قانون تجارت مدارک لازم برای ثبت شرکت در آیین نامه وزارت دادگستری قید شده است برای ثبت شرکت یا برند (cipc) که به طور خلاصه به شرح زیر است:
1. نامه شرکت حاوی اطلاعات شرکت
2. منشور
3. صورتجلسه مجمع عمومی
4. صورتجلسه انتخابات هیأت مدیره و پذیرش آنها
5. رسید سرمایه
موافق