آموزش موفقیت و سئو سایت و جذب ثروت با قانون جذب

سئو چیست ؟ آموزش سئو سایت در ۱۰ دقیقه

سه شنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۹، ۱۱:۴۷ ق.ظ

سوالات بالا معمولا برای هر صاحب وب سایتی مطرح هست. احتمالا شما که مدیر وب سایت هستید، دوست دارید که سایت خود را در رتبه های برتر گوگل مشاهده کنید. به همین دلیل با طراح سایت خود صحبت کردید و او گفته است که برای کسب رتبه صفحه اول گوگل باید سایت خود را سئو کنید!

حالا شما نمی دانید که سئو چیست ؟! ما در این مقاله به شما آموزش می دهیم که سئو چیست و چگونه می توانید سایت خود را سئو کنید. به شما قول می دهیم که صفر تا صد کارهای سئو سایت را به صورت کامل برای شما آموزش دهیم.

تمامی نکات آموزش سئو را در ۲۱ مورد برای شما جمع آوری کرده ایم که با اجرای انها به زودی می توانید سایت خود را به مانند سایت ما در صفحه اول گوگل مشاهده کنید. فقط برای اینکه سایت خود را در  صفحه اول گوگل مشاهده کنید می بایست یک کار خیلی خیلی مهم انجام دهید! آن کار مهم اجرای تمامی نکات آموزش داده شده است. پس با خیال راحت آموزش ها را پیاده سازی کنید و از نتایج آن به زودی متحیر شوید!


 

نکته ۱: سئو سایت را درک کنید!

اولین نکته برای اجرای سئو سایت این است که خوب بدانیم سئو چیست ؟ معنی سئو چیست ؟ سئو در سایت چیست؟ سئو سایت چیست ؟ قطعا اگر معنا و مفهوم ابتدایی از سئو سایت را به خوبی متوجه نشویم، نمی توانیم در سئو سایت و کسب رتبه صفحه اول گوگل موفق باشیم. پس پاسخ هر یک از سوالات را به ترتیب بررسی می کنیم:

سئو چیست ؟
سئو چیست ؟
 

وقتی شما در گوگل به دنبال موضوعی در جستجو هستید، برخی از وب سایت ها بر اساس لولویت بندی گوگل به ترتیب برای شما نمایش داده می شود. سایت هایی که در رتبه های اول صفحات ابتدایی گوگل نمایش داده می شوند بر روی بهینه سازی سایت جهت نمایش در موتورهای جستجو کار کرده اند. به فعالیت هایی که هر وب سایتی برای کسب بهترین رتبه و جایگاه در صفحات اول گوگل انجام می دهد سئو سایت گفته می شود.

 

معنی سئو ؟

معنای لغوی SEO که مخفف Search Engine Optimization است، بهینه سازی سایت برای موتور جستجو می باشد. تمامی فعالیت هایی که شما برای کسب بهترین رتبه در نتایج جستجوی موتور جستجویی مانند گوگل انجام می دهید سئو SEO نام دارد.

 

سئو در سایت چیست ؟

برای اینکه موتور جستجو سایتی را در بهترین نتاج جستجوی خود معرفی کند، می بایست وب سایت مورد نظر اقدامات مناسبی را در وب سایت خود انجام دهد. مواردی مثل انتخابصحیح عناوین صفحات، تعریف توضیحات صفحات، اعمال کد های H1 الی H6 بر روی محتوای صفحات و … که همگی در وب سایت قابل اجرا هستند. به فعالیت هایی که در داخل وب سایت برای بهینه سازی وب سایت جهت نمایش در رتبه های خوب گوگل انجام می شود، سئو در سایت می گویند.

 

سئو سایت چیست ؟

سئو سایت در حقیت تمامی اقدامات مورد تایید گوگل  است که شما بر روی وب سایت خود انجام میدهید تا به رتبه های اول صفحات جستجوی گوگل دست پیدا کنید. این اقدامات دقیقا می بایست بر اساس استاندارد های گوگل انجام شود. توجه به اینکه نکته خیلی مهم است. در صورتی که شما مطابق استانداردهای گوگل سایت خود را سئو کنید، می توانید کم کم روند رو به رشد بهبود سئو سایت خود در گوگل را مشاهده کنید. اما اگر شما بر خلاف الگوریتم های گوگل بخواهید رفتار کنید ، گوگل شما را یک فریب کار می شناسد و به زودی شما را جریمه خواهد کرد.

اینکه شما به روش استاندارهای گوگل سایت خود را سئو کنید را سئو کارها روش کلاه سفید می گویند. روشی که بخواهیم با فریب ربات های گوگل به صفحه اول گوگل برسیم را روش کلاه مشکی یا کلاه سیاه می گویند. علاوه بر دو حالت فوق روش دیگری به نام کلاه خاکستری نیز وجود دارد که در حقیقت مابین روش کلاه سفید و کلاه خاکستری است.

 

در ادامه هر یک از روش های معرفی شده را صورت کامل توضیح می دهیم:

 

نکته ۲: روش های سئو سایت را به خوبی بشناسید!

همانطور که در پایان قسمت قبل توضیح دادیم، ما سه روش برای اجرای سئو سایت و کسب رتبه اول گوگل داریم:

۱. سئو کلاه سیاه چیست
سئو کلاه سیاه ( black hat seo ) به اقدامات خلاف الگوریتم های گوگل گفته می شود که سئو کار ها بر روی وب سایت شما انجام می دهند و در سریع ترین زمان ممکن سایت شما را به رتبه اول گوگل می آورند!
خوب شاید شما از این موضوع خوشحال شوید که سایت شما با استفاده از این روش زودتر به صفحه اول گوگل می رسد. اما خوب دقت کنید که در تعریف تاکید شده است که سئو کار با اقداماتی که خلاف الگوریتم های گوگل است سایت شما را سئو می کند.

برای درک بهتر سئوی کلاه سیاه یک مثال میزنیم: طبق قوانین راهنمایی و رانندگی شما می بایست در پشت چراغ قرمز در سر چهارراه بایستید. اما شما عجله دارید و می خواهید سریعتر به منزل یا محل کار خود برسید . به همین دلیل ۳ تا چراغ قرمز را رد می کنید و در نیتجه ۲۰ دقیقه زودتر به منزل میرسید.

این زود رسیدن شما دلیل بر موفقیت شما نیست! چرا که فردای ان روز برگه جریمه به همراه امتیاز منفی از سمت اداره راهنمایی و رانندگی برای شما صادر می شود. شما خلاف کرده اید و حال می بایست جریمه شوید و حتی ممکن است خودرو شما تا مدتی توقیف شود!

سئو کلاه سیاه چیست
 

سئو سایت هم دقیقا مشابه رعایت اصول قوانین و مقررات راندگی است که اگر رعایت نکنیم _هر چند زودتر به هدف میرسیم_اما جریمه های سنگینی را باید پذیرا باشید. جریمه گوگل در سئوی کلاه سیاه که سئو کلاه مشکی نیز گفته می شود، به شیوه های مختلف است که بدترین آن حذف سایت از موتور جستجوی گوگل است.

پس به بیان ساده: ” تکنیک های کلاه سیاه روش هایی برای فریب موتور جستجوی گوگل هستند تا جایگاه بهتری برای وب سایت ما ایجاد کنند.”

 

معرفی ۵ روش سئوی  کلاه سیاه :

۱. محتوای کپی شده

یکی از روش های کلاه سیاه، محتوای کپی شده است. محتوایی که از سایت های با رتبه خوب برداشته می شود و در سایت شما منتشر شود روشی است که مورد تایید گوگل نمی باشد.

 

۲. پنهان کردن کلمات کلیدی در سورس کد (cloaking)

در این تکنیک طراح سایت کلمات کلیدی را در سورس کد سایت قرار میدهد. در این حالت این کلمات برای کاربران نمایش داده نمی شود و فقط ربات های موتور جستجو می توانند آن را مشاهده کنند. در حال حاضر این اقام هر چند از طریق برخی از طراحان سایت انجام می شود اما از سمت گوگل به عنوان سئوی کلاه مشکی شناخته می شود.

 

۳. به کار بردن کلمات کلیدی زیاد در محتوا

تکنیک دیگر در سئوی کلاه سیاه استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در محتوای سایت است. هرچند این روش قبلا خیلی کاربردی بود، اما در حال حاضر هیچ کاربردی ندارد و باعث جریمه سایت از سمت گوگل می شود.

 

۴. پنهان کردن کلمات کلیدی در محتوا

در این روش سئو کلاه سیاه شما متنی را می نویسد که برای کاربران قابل نمایش نیست. در حقیقت رنگ متن را با رنگ پس زمینه صفحه وب سایت یکسان قرار می دهید و کاربران هم متوجه این موضوع نمی شوند. فقط موتورهای جستجو می توانند آن را مشاهده کنند. البته امروزه دیگر موتورهای جستجو متوجه این مطلب می شوند و سریعا سایت را جریمه می کنند.

 

۵. خرید بک لینک

یکی از روش های مرسوم سئو سایت کلاه سیاه که در حال حاضر نیز انجام می شود، خرید بک لینک است. برخی از سایت ها اقدام به فروش بک لینک از سایت های با پیج رنک بالا می کنند و شما می توانید از آن سایت ها به سمت سایت خود بک لینک بگیرید. نکته مهم اینجاست که ربات گوگل مدتی است این سایت ها را شناسایی کرده است و بک لینک هایی که از این سایت ها به دیگر سایت ها داده می شود را جزء سئو کلاه سیاه قرار میدهد. تایید این مطلب امتیاز نرخ اسپمی (spam score) است که به این سایت ها داده است.

 

۶. محتوای کم کیفیت

یکی دیگر از روش های سئو کلاه مشکی تولید محتوای زیاد اما بی کیفیت برای سایت است. مثلا برخی از مدیران سایت ها با ترجمه مقالات انگلیسی در مترجم گوگل، سعی می کنند که محتوای سایت خود را افزایش دهند. در این شرایط گوگل به نحوه عملکرد بازدید کننده سایت توجه می کند. اگر کاربر بازدید کننده سایت زمانی کمتر از زمان استاندارد تعریف شده توسط گوگل را در سایت بگذراند، گوگل مقالات سایت فوق را مقالات بی کیفیت شناسایی می کند.

 

۷. سئو سایت خیلی با کیفیت (Over-optimization)

جالب است بدانید که گوگل از ایده آل گرایی متنفر است. ربات های گوگل وقتی با سایتی روبرو می شوند که تمامی نکات و المان های الگوریتم های سئو گوگل را انجام داده است به آن شک می کنند. پس حواسمان باشد که نیاز نیست همه الگوریتم های گوگل را در سایت پیاده سازی کنیم. این موضوع باعث شک ربات های گوگل می شود.

 

۸. استفاده از صفحات پرش (Doorway page)

موضوع دیگر در سئوکلاه سیاه، استفاده از روش Doorway page است. در این روش مدیر سایت با ایجاد صفحه ای به عنوان صفحه پرش یا پل شناخته می شود سعی میکند برای کلمه کلیدی مورد هدف کاملا بهینه سازی کند. این صفحه از نظر محتوا ارزش آنچنانی ندارد و هدف آن فقط ارسال کاربر از این صفحه به دیگر صفحاتی است که هیچ ارتباطی با عبارت مورد جستجو کاربر ندارد. این روش منقضی شده است و الان به ندرت از آن استفاده می شود.

 

۹. سوء استفاده از داده های ریچ اسنیپت‌ (Rich Snippets)

ریچ اسنیپت عبارتی برای توصیف داده های نشانه گذاری شده وب سایت ها است. وبمسترها می توانند این داده ها را به کد HTML سایت خود اضافه کنند. ریچ اسنیپت به کاربران کمک می کند تا موضوع و محتوای یک وب سایت را راحت تر درک کنند و بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را راحت تر از موتورهای جستجو دریافت کنند.

سئو کلاه سیاه در این روش شامل اطلاعات ناصحیح در داده‌های ساختاردهی شده است تا گوگل و کاربران را فریب دهند. برای مثال، کسی که سئو کلاه سیاه را امتحان می‌کند ممکن است۱۰۰۰ نظرکه  به صفحه سایتش ۵ ستاره داده اند را ثبت کند تا در صفحات نتایج جستجو ظاهر شود.

 

روش های سئو کلاه سیاه متعدد هستند و ما سعی کریدم مرسوم ترین و ملموس ترین روش های فوق را در این قسمت به شما آموزش دهیم. در ادامه سئو کلاه سفید را معرفی می کنیم:

 

۲. سئو کلاه سفید
 

سئو کلاه سفید چیست
سئوی کلاه سفید چیست؟ (White-Hat Seo ) به روشی از بهینه سازی سایت اشاره دارد که توسط گوگل مورد تایید واقع شده است. تمام کاری که شما در این روش انجام میدهید این است کهتلاش کنید بهترین نتیجه را برای کاربران خود ایجاد کنید. پس می بایست در کل مراحل سئو سایت و بهبود سئو اقداماتی را انجام دهید که کاربران از شما رضایت داشته باشند.

در حقیقت در روش کلاه سفید باید تمام تلاش شما ایجاد بستری مناسب و ایده آل برای مخاطبین وب سایتتان باشد. پس در این روش باید دید مخاطب و بازدیدکننده سایت از شما چه می خواهد. در ادامه به برخی از روش های سئو سایت کلاه سفید اشاره می کنیم:

 

۱. محتوای با کیفیت و جامع

کاربران سایت به دنبال پاسخ مشکل خود هستند. آنها می خواهند تمامی آنچه که برای سوال و مشکل خود دارند را با زبان ساده و کاربردی به صورت یک منبع جامع مشاهده کنند. شما می بایست تمامی آنچه که مخاطبین وب سایت به آن نیاز دارند را به صورت یک محتوای کامل و با کیفیت در اختیار انها قرار دهید. دقت داشته باشید که محتوای با کیفیت شامل متن روان و ساده، تصاویر جذاب، استفاده از اینفوگراف، نمایش فیلم ، استفاده از پادکست و … می باشد.

 

۲. طراحی سایت ریسپانسیو

اکثر کاربران و بازدید کنندگان سایت در حال حاضر از موبایل برای مشاهده سایت استفاده می کنند. شما می بایست سایت خود را برای این کابران بهینه کنید. برای بهینه سازی سایت برای موبایل می بایست از طراحی سایت ریسپانسیو استفاده کنید. سایت ریسپانسیو سایت است که متناسب با ابعاد نمایشی بازدیدکننده سایت، ابعاد نمایشی سایت را به صورت هوشمندانه تطبیق می دهد.

 

۳. استفاه از تکنولوژی AMP

سئو سایت و تاثیر amp بر سئو بر کسی پوسیده نیست.  AMP یا همان Accelerated Moblie Pages از فوریه سال ۲۰۱۶ جز نتایج رتبه بندی گوگل در نظر گرفته شده است. سایت هایی که از تکنولوژی AMP برای نمایش سایت خود استفاده می کنند، سایتشان سریع تر از دیگر سایت ها در موبایل ها نمایش داده می شود.

 

۴. افزایش سرعت سایت

آموزش تست سرعت سایت  میتواند به سئو سایت شما کمک کند.لطفا به این سوال پاسخ دهید: شما در مواجه با سایت هایی که سرعت پایینی دارند چه کار می کنید؟ به طور قطع اکثر مخاطبین سایت نیز همین کار شما را انجام می دهند. یعنی سایت کند را ترک می کنند. ترک سریع  بازدیدکنندگان سایتباعث می شود گوگل رتبه سئو سایت اینگونه سایت ها را کاهش دهد.

 

۵. بک لینک داخلی و خارجی قوی

بک لینک داخلی به لینک هایی گفته می شود که از صفحات داخلی سایت به دیگر صفحات داخلی همان سایت داده می شود. بک لینک های خارجی به لینک هایی گفته می شود که از دیگر سایت ها به صفحات داخلی سایت شما داده می شود.سایت هایی که بک لینک های داخلی و خارجی قوی برای خود دارند، رتبه بهتری در نتایج گوگل کسب می کند.

در گرفتن بک لینک خارجی دقت کنید که اگر مطابق با اصول گوگل و استانداردهای گوگل انجام ندهید، قطعا جزء روش های کلاه سیاه شناخته می شوید و سایت شما از سمت گوگل جریمه می شود.

 

۶. نقشه سایت حرفه ای

داشتن یک نقشه سایت قدرتمند در هدایت موتورهای جستجو بسیار با اهیمت است. در صورتی که نقشه سایت شما یک نقشه مورد تایید گوگل باشد، گوگل در اسرع وقت صفحات سایت شما را ایندکس می کند و در رتبه های گوگل بهتر ظاهر می شوید.

 

۷. تاییدیه شبکه های اجتماعی

تا می توانید برای بهبود سئو سایت خود رد شبکه های اجتماعی فعالیت کنید. هر چه توسط شبکه های اجتماعیی مانند فیسبوک، توئیتر، لینکدین و … مورد تایید و کاربران قرار بگیرد، بیشتر مورد حمایت ربات های گوگل قرار میگیرد.

 

http://elliottanmi44444.blogocial.com/-2021-31849967
http://codynuxd08529.onesmablog.com/-2021-35044093
http://mariocpwv74051.blogolize.com/-2021-35979991
http://codyzyim48494.bloguetechno.com/-2021-31669814
http://kylerdfea11111.blogminds.com/2021-10021372
http://simondgea21112.suomiblog.com/2021-12892000
http://andreapuc19639.full-design.com/-2021-39764568
http://beaurtrn66666.tinyblogging.com/-2021-38059426
http://kameronxzyv01000.blog5.net/38593121/2021
http://louisvegi38382.affiliatblogger.com/47971184/2021
http://archerktxu73172.diowebhost.com/51721692/2021
http://landenycbu61615.fitnell.com/37046016/2021
http://mariorhmk28495.dbblog.net/28286271/2021
http://beckettragh29639.ezblogz.com/28239502/2021
http://mylesrtrm66655.designertoblog.com/27839757/2021
http://sethasha33495.blogs-service.com/27936347/2021
http://johnathanyehi29629.bluxeblog.com/28504234/2021
http://juliusllhc21110.qowap.com/56078363/2021
http://codyfmlh44444.blog2learn.com/44606931/2021
http://franciscohsya19639.getblogs.net/28076484/2021
http://keeganuwvq77777.dsiblogger.com/28327240/2021
http://shanecebc60594.ka-blogs.com/50736840/2021
http://finnfmgx72840.blogofoto.com/28148315/2021
http://stephenltwe18529.acidblog.net/28210624/2021
http://garrettookg34332.aioblogs.com/50802255/2021
http://messiahxhef18518.xzblogs.com/39132500/2021
http://beckettbbyt99988.free-blogz.com/44211990/2021
http://andrejtrk27395.widblog.com/51360898/2021
http://charliekmke34444.collectblogs.com/43250442/2021
http://keeganhtwl17395.blog-gold.com/2759563/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://codyoccg34397.ambien-blog.com/2743337/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://hectorfqtu63073.atualblog.com/2708639/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://caidentelm51740.blog-a-story.com/2736087/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://kameronilev63715.blogacep.com/2493819/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://claytonhhga11111.blogadvize.com/2791634/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://deanhtbe08418.bloggerbags.com/2612062/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://caidenbjqu51266.bloggerswise.com/2726278/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://devinqplw56665.bloggosite.com/2837287/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://claytonroiy62826.blogoscience.com/2702018/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://jeffreyotwy96161.blogproducer.com/2821261/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://mylesghbw72604.blogrelation.com/2717889/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://emilianopwxw86207.blogrenanda.com/2805626/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://travisabzu94021.blogsidea.com/2788235/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://elliotjxce19629.blogthisbiz.com/2657438/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://jaidenoazx86207.blue-blogs.com/2718352/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://trentonekmm30639.dailyhitblog.com/2705507/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://messiahjlid22221.develop-blog.com/2817398/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://mariosycb07406.is-blog.com/2822005/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://griffinracz83837.livebloggs.com/2862717/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://reidrcij39062.loginblogin.com/2759351/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://chanceyaau50493.mdkblog.com/2631897/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://trevorwbcv75295.newbigblog.com/2624529/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://manuelbbvs72726.thenerdsblog.com/2554095/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://martinyywr88777.theobloggers.com/2816942/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://charliepmyc18496.topbloghub.com/2826774/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://garrettrrol66555.ttblogs.com/2637925/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://jaredwaza84941.vblogetin.com/2563698/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://cristianufyj29730.win-blog.com/2866576/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://jaidenkquw85285.worldblogged.com/2737222/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://hectorvgjk51739.yomoblog.com/3022119/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://edgarxztl18382.digiblogbox.com/23168045/2021
http://elliotlvwx84174.jaiblogs.com/23399705/2021
http://jaredacal61749.blogzag.com/41948335/2021
http://caidenczeb27356.look4blog.com/36912527/2021
http://deanmpnl66666.imblogs.net/46880108/2021
https://hectorhjgb22211.blognody.com/1817174/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://zanderbtfd22222.blogsumer.com/1819569/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://cashyxvq88777.jts-blog.com/1817562/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://lorenzomnmh44333.rimmablog.com/1821593/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://ricardowczv99999.bloggazza.com/1818823/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://jaidenpqoj55544.blogaritma.com/1819712/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://andersontyyu01000.shoutmyblog.com/1818279/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://raymondyxuo77776.bcbloggers.com/1816947/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://martinybyv84443.blogcudinti.com/1819526/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://zionbijh12963.iyublog.com/1819511/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://dominickjkhd33255.blogdiloz.com/1821021/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://franciscolnkf33333.verybigblog.com/1819349/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://josueadgb12211.activosblog.com/1818229/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://tysonzaxs88887.p2blogs.com/1818450/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://rowanfigc22211.bloggactivo.com/1819168/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://shanezzxt89888.theblogfairy.com/1818904/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://shaneabyy11111.vidublog.com/1819697/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://kameronyyvq77777.oblogation.com/1818471/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://remingtondfeu50582.gynoblog.com/1816649/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://fernandosuph52952.laowaiblog.com/1815476/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://alexisqrgr99992.angelinsblog.com/1816895/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://edwincebv00999.bloggadores.com/1820811/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://troycigd66666.humor-blog.com/1817545/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://lorenzoowau72837.blogspothub.com/1824368/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://garrettlomh05273.idblogmaker.com/1819376/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://rylanllie33222.blogdemls.com/1828553/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://griffinvyvr88889.ageeksblog.com/1826406/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://louisffbw00999.blogunteer.com/1824210/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://zionwytn40628.life3dblog.com/1824416/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://connermtoi17383.therainblog.com/1822397/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://riverabxt90933.ltfblog.com/1825644/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://andersonlmjd33322.blogmazing.com/1823556/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://zanderjlhb96173.blogars.com/1825917/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://martinvurp77776.thechapblog.com/1826573/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021 
https://chancelmic78728.boyblogguide.com/1823455/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://collinrtrn66662.blogsvirals.com/1827218/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://cashsfap39483.glifeblog.com/1824770/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://gunnerxewr75061.losblogos.com/1827072/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://hectorydat51629.estate-blog.com/1825061/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://deankkhc22111.prublogger.com/1824186/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://martinhmml39517.blogdomago.com/1823711/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://josuextlu07316.bloguerosa.com/1825621/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://brooksggap26261.daneblogger.com/1825766/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://garrettopmg44444.goabroadblog.com/1827727/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://shanedffa22111.popup-blog.com/1827594/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://setheust99999.blogozz.com/1825250/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://elliottmmjd22250.activablog.com/1826505/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://johnnyddzu98888.bloggazzo.com/1826865/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
https://louisqroj55554.ssnblog.com/1825489/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://tysonbidu62839.aboutyoublog.com/1986920/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://dominickeost63962.blog2news.com/2171916/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://alexisecav99998.blog4youth.com/1925298/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://dominickuwwp39483.blog5star.com/2246758/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://codyllqt11100.blogdun.com/2168688/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://dallasebvw97283.bloggactif.com/2740997/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://jeffreylpqu74331.blogginaway.com/2196980/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://emilianoyedg29741.blogolenta.com/2590378/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://edgaruabc05726.blogripley.com/2203575/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://finnilpk28416.blogsmine.com/1933939/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://conneruwuq87878.blogsuperapp.com/2112698/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://cristiandebx11110.dgbloggers.com/2023884/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://marioszya95284.dreamyblogs.com/2019957/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://andreshoqs63717.frewwebs.com/2153844/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://dominickhidz95159.howeweb.com/2092868/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://damienyzwr88777.idblogz.com/1973478/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://lorenzoerjg83839.kylieblog.com/1967526/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://riveraaxs88888.luwebs.com/2205306/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://finnnmid22221.myparisblog.com/2158277/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://beckettlufg29518.slypage.com/2507930/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://alexisffbx00009.theideasblog.com/2105307/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://josuecffb22222.webbuzzfeed.com/2101891/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://troytrmk73851.webdesign96.com/2038717/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://caidenzzxr88877.59bloggers.com/2053208/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://sergioijhb22221.bligblogging.com/2358484/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://francisconmid22210.thelateblog.com/2220661/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://emilioxeyx85173.actoblog.com/2212011/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://holdeniiez11009.blog-mall.com/2270262/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://simonwyvq77777.blogofchange.com/2344227/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://franciscohnkf17382.spintheblog.com/2475410/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://brooksjppo40629.dailyblogzz.com/2383545/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://chancektae19752.blogvivi.com/2593194/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://angelovcfb96274.bloginder.com/2811466/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://reidtdgf05121.blogdal.com/2812449/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://remingtonfhea22222.newsbloger.com/2962032/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://edwinddaw00099.get-blogging.com/3151849/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://rowanlpqr63074.targetblogs.com/3303624/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021
http://connercmnq64283.bleepblogs.com/3456039/بهترین-دوره-آموزش-سئو-سایت-2021

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۹/۱۱/۱۴
مدیر سایت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی