با سلام به همراهان همیشگی نت آموز در این مقاله قصد بررسی مراحل اساسی راه اندازی کسب و کار اینترنتی و انواع کسب و کار اینترنتی را داریم برای اینکه مفاهیم فوق را بررسی کنیم باید بدانیم کسب و کار اینترنتی چیست  ؟ 

کسب و کار اینترنتی چیست ؟
قبل از اینکه کسب و کار اینترنتی را تعریف کنیم باید ابتدا مفهوم کسب و کار را بدانیم پس ابتدا کسب و کار را تعریف می کنیم تا دید بهتری نسبت به راه اندازی کسب و کار اینترنتی و تعریف کسب و کار اینترنتی داشته باشیم.

تعریف کسب و کار  از دیدگاه  wikipedia   :

کسب و کار (به انگلیسی: Business)، یک سازمان است که برای فراهم کردن کالا، خدمات یا هر دو به مشتری ایجاد شده است. کسب و کار در اقتصاد سرمایه‌داری حکم‌فرماست، بیشتر کسب و کارها که مالک آن‌ها بخش خصوصی است برای این ایجاد شده‌اند که سودساز باشند و دارایی صاحب‌شان را بیشتر کنند. کسب و کارها می‌توانند ناسودبر باشند یا مالک آن‌ها دولت باشد.

از کسب و کاری که چندین فرد در دارایی آن شریک باشند با عنوان شرکت یاد برده می‌شود، هر چند که این واژه تعریف دقیق‌تری نیز دارد. پترس و پلومن، از صاحب نظران این حوزه، بر این باورند که هر نوع خرید و فروش کسب وکار نیست، بلکه کسب وکار هر نوع تبادل تکرار شونده و تجدید پذیر است.

معمولاً کسب و کار در شکل خصوصی آن نمود پیدا می کند که تلاش دارد بر سود بیشتر یا فروش بیشتر تمرکز کند و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد. اما در شکل دولتی آن بیشتر مشارکت تعداد بیشتری از افراد جامعه اهمیت دارد.حال می توانیم به این سوال پاسخ دهیم  کسب و کار اینترنتی چیست ؟

تعریف کسب و کار اینترنتی کسب و کار اینترنتی چیست ؟
کسب و کار اینترنتی چیست ؟ کسب و کارآنلاین یا یا اینترنتی یا (iBusiness)، به نوعی از کسب و کارها گویند که فعالیت آنها بر روی اینترنت و مبتنی بر پتانسیل های اینترنت است.کسب و کار اینترنتی نوعی “کسب و کار الکترونیک” است با دو ویژگی منحصر به فرد:

ایده کسب و کار بر قابلیت ها و امکانات اینترنت استوار است و بدون آن ادامه کاسبی میسر نیست.
 تمام (یا عمده) فعالیت شرکت بر روی اینترنت انجام می شود.
خواندن این مقاله پیشنهاد می شود : راه اندازی کسب و کار اینترنتی با وردپرس

در مورد راه اندازی کسب و کار اینترنتی (که با جزئیات بیشتری در ادامه بررسی خواهد شد) یا در پاسخ به این سوال که کسب و کار اینترنتی چیست ؟ می توانیم این تعریف را نیز ارائه دهیم : هر کسب و کاری که در فضای اینترنت راه اندازی و مدیریت می شود و منجر به کسب درآمد شود کسب و کار اینترنتی نامیده می شود.

اگر در اینترنت و موتور های جستجو در هر حوزه ای به دنبال کسب و اطلاعات باشید وب سایت هایی به شما معرفی می شوند که به عنوان نمونه می توان سایت دیجی کالا , سایت شیپور , آپارات … معرفی کرد.انواع کسب و کار اینترنتی متفاوتی را می توان در سطح اینترنت یافت که هرکدام با روش های خاص خود اقدا م به کسب در آمد از اینترنت می کنند روش بازاریابی اینترنتی هرکدام متفاوت است هرکدام در حوزه تجارت الکترونیک دارای مدل کسب و کار خود هستند و به همین دلیل مدل درآمدی هرکدام نیز با بقیه متفاوت خواهد بود.

انواع کسب و کار اینترنتی
همانطور که قبلا هم گفتیم انواع کسب و کار  را می توانیم در سطح اینترنتی پیدا کنیم که براساس مدل کسب و کار خاص خود دارای مدل درآمدی و خدمات متفاوتی نیز می باشند در زیر نمونه هایی از  انواع  کسب و کار اینترنتی را معرفی می کنیم:

انواع کسب و کار اینترنتی کسب و کارهای اینترنتی فروش محصولات و کالا ی فیزیکی
مانند وب سایت دیجی کالا ، وب سایت بامیلو و . . .

انواع کسب و کار  اینترنتی کسب و کار های اینترنتی فروش خدمات
سایت های فروش خدمات بلیط هواپیما و قطار…

انواع کسب و کار  اینترنتی  کسب و کار های اینترنتی فروش محتوای آموزشی و محصولات دیجیتال
مانند وب سایت 

 

https://www.janblaghy.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%da%a9%d8%b3%d8%a8-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa%db%8c/